Go to content
Pies AZS

AZS u psa – jak wspomagać leczenie?

Atopowe zapalenie skóry to najczęściej występująca choroba skórna u psów. Objawy AZS pojawiają się przez całe życie psa, z różnym nasileniem i z różnymi okresami remisji. Do diagnozy atopii u psa dochodzi zazwyczaj między pierwszym, a trzecim rokiem życia.

Jak są objawy atopowego zapalenia skóry u psa?

Charakterystycznym objawem AZS jest świąd. Dodatkowo w niektórych obszarach ciała psa może pojawiać się rumień. W późniejszych stadiach choroby rumień może przekształcić się w ropne zapalenia, które powstają, ponieważ psy dużo się drapią i wylizują bolące miejsca. Nierzadko występują również łysienie, zgrubienia na skórze czy strupy. W literaturze wskazuje się również na alergiczne zapalenie spojówek i katar sienny. 

Objawy AZS u psa mogą występować sezonowo lub całorocznie. Sezonowo, ponieważ uczulające psa alergeny występują okresowo np. pyłki kwitnących roślin czy zarodniki grzybni. Z kolei całoroczne objawy wynikają z uwrażliwienia czworonoga na alergeny występujące w otoczeniu przez cały rok np. roztocza kurzu domowego czy odchody pcheł. 

Jak leczyć zapalenie skóry u psa?

Niestety, atopowe zapalenie skóry to choroba dziedziczona genetycznie, dlatego lekarze mogą leczyć jedynie objawy. Przebieg choroby zależy między innymi od tego w jakiej kondycji jest skóra czworonogów.

U zdrowych psów lipidy pełnią rolę „cementu” i zapobiegają wnikaniu patogenów i alergenów. W naskórku psów, które cierpią na AZS występuje mniejsza lipidów. Przez zniekształcony naskórek ucieka dużo wody ze skóry, co powoduje suchość i zwiększa podatność na uszkodzenia skóry. Zwierzęta drapią swędzące miejsca i w ten sposób powstają kolejne rany.

W leczeniu klinicznym atopii u psów stosuje się glikokortykosteroidy. Ale ze względu na nieprawidłowo funkcjonujący naskórek stosuje się również terapie uzupełniające.

Terapie wspierające leczenie AZS u psów

Skóra pełni w organizmie rodzaj bariery. U psów z AZS, naskórek nie funkcjonuje poprawnie i dlatego alergeny mają ułatwiony „wstęp” do organizmu zwierzaka. W terapii wspierającej najważniejsze jest więc, żeby polepszyć stan skóry zwierzaka i utrudnić wnikanie alergenów. Jak to zrobić?

Dieta bogata w kwasy omega 3 i omega 6

Żeby ograniczyć świąd i zwiększyć odporność skóry na wtórne zakażenia bakteryjne, należy uzupełniać dietę psa o nienasycone kwasy tłuszczowe. Efa Olie zawiera kwasy omega 3 i omega 6, które w skomplikowanym procesie uzupełniają skórę o niezbędne lipidowe „cegiełki”. Dieta bogata w kwasy tłuszczowe spowoduje, że skóra będzie bardziej nawilżona i tym samym odporna na wnikanie patogenów i alergenów.

Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe pomoże odzyskać psu komfort. Nie będzie czuł nieustannej potrzeby drapania się, ponieważ skóra nie będzie już tak przesuszona. Składniki Efa Olie działają również przeciwzapalnie. Organizm zwierzaka w końcu będzie mógł odetchnąć – poprawi się jego ogólna kondycja i samopoczucie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym
Zainteresuje Cię również
jak czyścić uszy psa

Jak prawidłowo czyścić uszy psa?

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy powinni samodzielnie czyścić uszy psa. Zazwyczaj odpowiedź brzmi: tak! Nadmiar woskowiny i brudu podrażniają ucho psa mogą doprowadzić do powstania infekcji. Dowiedz się, jak prawidłowo […]

Sylwester z psem

Sylwester z psem – jak się przygotować?

Sylwester to dla zwierząt najtrudniejszy czas w roku. Przed hukiem nie ma ucieczki. Psy trzęsą się, dyszą i chowają w ciemne, małe miejsca. Strach przed dźwiękami jest tak wielki, że […]