Go to content
jak czyścić uszy psa

Jak prawidłowo czyścić uszy psa?

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy powinni samodzielnie czyścić uszy psa. Zazwyczaj odpowiedź brzmi: tak! Nadmiar woskowiny i brudu podrażniają ucho psa mogą doprowadzić do powstania infekcji. Dowiedz się, jak prawidłowo czyścić uszy psa i dlaczego powinniśmy to robić.

Jak często czyścić uszy psa?

Podrażnienie i infekcje ucha są powodowane wieloma czynnikami:

  • nadmiar woskowiny
  • zanieczyszczenia znajdujące się w kanale usznym
  • nadmiar włosów w kanale słuchowym
  • ciała obce znajdujące się w kanale ucha np. źdźbła traw

Zanieczyszczenia i nadmiar woskowiny gromadzą się w kanale słuchowym i podrażniają go, prowadząc do rozwoju zakażeń bakteryjnych i grzybicznych.

Zdrowe ucho psa jest bladoróżowe, na małżowinie nie ma brązowych plamek brudu, a zapach jest neutralny. Jeżeli w szczelinach uszu zaobserwujesz brązowe plamy lub poczujesz nieprzyjemny zapach, oznacza to, że czas wyczyść psie ucho.

Zwracaj uwagę na zachowanie psa! Jeżeli psiak drapie uszy lub ociera głową o meble, może to oznaczać pojawienie się stanu zapalnego. Gdy dodatkowo pies popiskuje z bólu przy próbie dotyku, a w uchu zauważysz bardzo dużo zalegającej wydzieliny i poczujesz nieprzyjemny zapach, koniecznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Pamiętaj, aby po przeprowadzonej kuracji szczególnie dbać o uszy psa i regularnie kontrolować ich stan za pomocą odpowiednich preparatów do pielęgnacji uszu. 

Co sprzyja powstawaniu infekcji uszu?

Powstawaniu infekcji bardzo sprzyja wilgoć. Dlatego zawsze po kąpieli i spacerach w deszczowe dni sprawdzaj, czy uszy psa są dobrze osuszone. Szczególnie zwracaj uwagę na psy z długimi i oklapniętymi uszami. Przez brak odpowiedniej wentylacji ucha, to u nich najczęściej rozwija się stan zapalny. Powietrze nie ma jak cyrkulować, więc w uchu pojawia się wilgoć. A wilgoć jest doskonałym środowiskiem do rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów. 

Dlatego jak najczęściej sprawdzaj, czy uszy są suche i regularne usuwaj włosy z kanału słuchowego zwierzaka – one również utrudniają odparowywanie wody z ucha. 

Jeżeli pies już  kiedyś chorował na zapalenie ucha, jest duże prawdopodobieństwo, że infekcja powróci. Uszy psa z tendencją do zapalenia uszu już do końca życia będą wymagały specjalnej uwagi. Bardzo łatwo zaburzyć naturalną równowagę mikroflory uszu – bakteryjną i grzybiczną – stąd nacisk na to, by regularnie sprawdzać stan uszu i regularnie je czyścić. 

Jak prawidłowo wyczyścić psu uszy?

Wybierz bezpieczny preparat do czyszczenia uszu 

Płyn Auriceum został stworzony specjalnie dla zwierząt. Zawiera substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, które ograniczają namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów. Dzięki substancjom nawilżającym i zmiękczającym Auriceum skutecznie usuwa zalegające w kanałach zanieczyszczenia. Bardzo ważnym składnikiem preparatu jest betaglukan, znany ze swoich właściwości łagodzących podrażnienia skóry i wspierających regenerację naskórka 

Auriceum

Płyn Auriceum został stworzony specjalnie dla zwierząt. Zawiera substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, które ograniczają namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów. Dzięki substancjom nawilżającym i zmiękczającym Auriceum skutecznie usuwa zalegające w kanałach zanieczyszczenia. Bardzo ważnym składnikiem preparatu jest betaglukan, znany ze swoich właściwości łagodzących podrażnienia skóry i wspierających regenerację naskórka 

Płyn ma odpowiednie pH, więc normalizuje mikroflorę w kanale słuchowym. Jeżeli zapach z uszu psa był nieprzyjemny, Auriceum go zneutralizuje. 

Czy używać patyczków do uszu?

Nie! Nie wolno wkładać patyczków kosmetycznych ani innych przedmiotów do środka kanału słuchowego! Kanał słuchowy psa przypomina kształt litery „L”. Lekarze weterynarii przestrzegają przed próbami oczyszczenia kanału słuchowego patyczkami higienicznymi ponieważ istnieje duże ryzyko ich utknięcia w miejscu zakrzywienia kanału. Dlatego tak ważne, by do usunięcie zalegającego brudu i woskowiny użyć specjalistycznego preparatu np. Auriceum. 

Jak wyczyścić psu uszy?

Będziesz potrzebować:

  • płynu Auriceum
  • gazy lub wacików 
  • ręcznika
  • smaczków
  • ubrania, które możesz pobrudzić
  1. Usadź psa blisko siebie. Zajrzyj do ucha i oceń jego stan. 
  2. Jeżeli ucho jest zanieczyszczone, weź do ręki płyn i zakropl kilka – kilkanaście kropli do ucha. Jeśli ucho jest bardzo brudne może być konieczne użycie większej ilości płynu. Końcówka aplikatora Auriceum jest miękka, więc nie ma obawy, że uszkodzisz struktury w uchu psa.
  3. Następnie zacznij masować podstawę ucha. Możesz słyszeć, jak płyn „chlupocze” – to dobry znak. Płyn przemieszcza się po kanale słuchowym i wypłukuje zanieczyszczenia. 
  4. Po 30 sekundach masażu podstawy ucha wytrzyj nadmiar płynu gazą, wacikiem kosmetycznym lub miękką ściereczką (lepiej nie używać zwykłej waty, ponieważ jej włókna mogą dostać się do kanału słuchowego). Uwaga – gazy ani wacików nie wolno wkładać do środka kanału słuchowego – mogłyby tam utknąć.
  5. Jeśli małżowina uszna jest brudna, możesz także nałożyć płyn na wacik i delikatnie przetrzeć jej zagłębienia usuwając zalegające tam zanieczyszczenia
  6. Pies prawdopodobnie będzie miał ochotę się otrzepać, pozwól mu na to i jednocześnie uważaj, bo część płynu z uszu na pewno znajdzie się na Twoim ubraniu. W ten sposób pozbędzie się resztek płynu wraz z zanieczyszczaniami z wnętrza ucha.
  7. Na koniec zabiegu nagrodź psa smaczkami, żeby pozytywnie kojarzył czyszczenie uszu. 

Ważna wskazówka – przygotuj psa do czyszczenia uszu 

W trosce o dobro zwierzaka, zadbaj o to, żeby proces czyszczenia uszu był jak najmniej stresujący. Pierwsze czyszczenie uszu poprzedź kilkudniowym (lub dłuższym) procesem budowania pozytywnych skojarzeń z dotykaniem psu uszu, zaglądaniem do nich i z samą buteleczką Auriceum. Za każdym razem obficie nagradzaj psa smaczkami. 

Pamiętaj żeby uszy psa czyścić regularnie, najlepiej raz w tygodniu, nawet jeśli wydają się czyste. Pies szybko zrozumie, że jest to „standardowy” element pielęgnacji i będzie spokojnie znosił takie zabiegi. Poza tym zaglądając do uszu raz w tygodniu na pewno łatwo zauważysz ewentualne problemy takie jak początek stanu zapalnego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym
Zainteresuje Cię również
Mycie zębów u psa i kota

Czyszczenie zębów psa i kota – prosto i szybko

Nieprzyjemny zapach z pyska przeszkadza, kiedy psiak radośnie chce Cię przywitać po powrocie do domu lub kiedy się bawicie. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z pyska? Jak mu zapobiegać? […]

zapalenie pęcherza u psa

Zapalenie pęcherza u psa i kota – jak zapobiegać?

Zapalenie pęcherza u zwierząt występuje równie często co u ludzi. Dowiedz się jakie objawy sygnalizują problem z infekcją dolnych dróg moczowych i jak zapobiegać nawrotom infekcji w przyszłości. Im wcześniej zaobserwujesz […]

zapalenie ucha u psa

Zapalenie ucha u psa. Jak leczyć i zapobiegać?

Jeżeli Twój pies wielokrotnie przerywa zabawę, żeby podrapać się w okolicach uszu, trzepie głową wiele razy dziennie, a z samego ucha wydziela się nieprzyjemny zapach, możesz mieć do czynienia z zapaleniem […]