Go to content
zapalenie ucha u psa

Zapalenie ucha u psa. Jak leczyć i zapobiegać?

Jeżeli Twój pies wielokrotnie przerywa zabawę, żeby podrapać się w okolicach uszu, trzepie głową wiele razy dziennie, a z samego ucha wydziela się nieprzyjemny zapach, możesz mieć do czynienia z zapaleniem przewodu słuchowego ucha. O tym jak leczyć i zapobiegać zapaleniu ucha u psa dowiesz się z tego artykułu.

Jakie są objawy zapalenia ucha u psa?

Objawy zapalenia ucha u psa są różne w zależności od stopnia zaawansowania stanu zapalnego. Na początku możesz obserwować jedynie nadmierne drapanie uszu, trzepanie głową lub nienaturalne przechylanie głowy psa na jedną stronę (w przypadku jednostronnego zapalenia ucha) lub obie na zmianę (w przypadku obustronnego zapalenia uszu). W końcu pies może zacząć ocierać głową o meble, żeby ulżyć świądowi i piszczeć z bólu, gdy próbujesz go dotknąć w tej okolicy. Do bardziej nasilonych objawów należą wysięk ropny i wyczuwalny, brzydki zapach z ucha. 

Najbardziej uciążliwym objawem z perspektywy psa jest z pewnością ból ucha i świąd. Będzie wydrapywał uszy i nienaturalnie potrząsał głową, co może przyczyniać się do powstawania urazów mechanicznych, wtórnych infekcji bakteryjnych, strupów czy rumienia. Dlatego nigdy nie ignoruj pierwszych objawów zapalenia ucha jakimi są: drapanie okolic uszu, zaczerwienienie skóry i trzepanie uszami.

Dlaczego objawy zapalenia ucha należy skonsultować z lekarzem weterynarii?

Nieleczone zapalenie ucha u psa zagraża jego zdrowiu. Stan zapalny pojawia się głównie w uchu zewnętrznym, czyli skórze zewnętrznego kanału słuchowego i wewnętrznej powierzchni małżowiny usznej. Jednakże część nawracających infekcji kończy się zapaleniem ucha środkowego i uszkodzeniem błony bębenkowej ucha. Może dojść nawet do przerwania błony bębenkowej czy zwapnienia chrząstki małżowiny usznej. Dlatego po wystąpieniu pierwszych objawów zapalenia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia planu leczenia. Po zakończeniu leczenia należy działać zapobiegawczo.

Co konkretnie należy robić i jakich sytuacji unikać, by przeciwdziałać rozwinięciu się zapalenia ucha, wyjaśniamy w dalszej części artykułu. 

Jakie są przyczyny zapalenia ucha u psa?

Przyczyny zewnętrznego zapalenia ucha u psa dzieli się na pierwotne i wtórne. Przyczyny pierwotne obejmują przypadki zapaleń ucha zewnętrznego i mogą wystąpić u zdrowych zwierząt. Są to na przykład:

 • ciała obce znajdujące się w kanale ucha np. źdźbła traw
 • pasożyty np. świerzbowiec uszny, nużeniec psi
 • niedrożność kanału słuchowego, która może pojawić się z różnych powodów: nadmiaru woskowiny, nadmiaru włosów w kanale słuchowym, obecności nowotworów lub polipów
 • nieprawidłowa higiena uszu 
 • obecność chorób predysponujących np. alergia pokarmowa, choroby autoimmunologiczne

Do przyczyn pierwotnych mogą następnie dołączyć te wtórne:

 • zakażenia bakteryjne – do zapalenia dochodzi, gdy szkodliwe bakterie (np. Staphylococcus, Streptococcus, Pseudomonas oraz Proteus.), zaczynają się nieproporcjonalnie rozrastać i zaburzać równowagę bakteryjną ucha
 • zakażenie grzybicze – gdy dochodzi do rozrostu drożdżaków z grupy Malassezia lub Candida pojawia się stan zapalny

Co zwiększa prawdopodobieństwo rozwinięcia się zapalenia? 

Zapalenia ucha pojawiają się częściej u psów kąpanych i pływające w zbiornikach wodnych. Są bardziej narażone na dostanie się wody do kanału słuchowego. Z kolei wilgoć i ciepło stwarzają bardzo dobre warunki do rozwinięcia się infekcji.

Bardziej narażone na zapalenie ucha są także rasy ze zwisającymi małżowinami usznymi (np. spaniele) i owłosionym kanałem zewnętrznym (np. pudle). Ponownie duże znaczenia ma tutaj znaczenie ograniczona cyrkulacja powietrza. Ciepłe i wilgotne środowisko, sprzyjają rozwojowi infekcji bakteryjnych i drożdżakowych.  

Domowe sposoby na zapalenie ucha

Zapaleniom ucha można zapobiegać w bardzo prosty sposób. Właściciel powinien dbać, żeby ucho psa było zawsze dobrze osuszone po kąpielach domowych, u psiego fryzjera czy w zbiornikach wodnych. 

Jeżeli u psa w kanale słuchowym rosną włosy, należy regularnie je usuwać. Włosy ograniczają cyrkulację powietrza w uchu i utrudniają odparowywania wody.

Niezwykle ważne jest regularne kontrolowanie tego, czy w kanałach słuchowych nie gromadzą się woskowina i inne zanieczyszczenia. Powinny być one usuwane raz lub dwa razy w tygodniu specjalnym preparatem w płynie. Czyszczenie ucha psa patyczkiem lub innymi przedmiotami o ostrych końcach jest bardzo niebezpieczne. Można przez przypadek uszkodzić delikatne struktury w uchu psa doprowadzając do nieodwracalnych zmian. O tym jak prawidłowo czyścić uszy psy, w tym dokładną instrukcję krok po kroku, znajdziesz w artykule: Jak prawidłowo czyścić uszy psa?

Jaki preparat do czyszczenia uszu wybrać?

Psie uszy czyści się przy pomocy płynów do czyszczenia uszu, stworzonych specjalnie dla zwierząt – np. Auriceum.

Regularne czyszczenie uszu Auriceum:

 • minimalizuje ryzyko pojawienia się infekcji – preparat zawiera srebro koloidalne, chlorheksydynę oraz kwas salicylowy, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. 
 • neutralizuje nieprzyjemny zapach – łagodne substancje myjące są odpowiedzialne za neutralizację nieprzyjemnego zapachu z ucha
 • nawilża skórę ucha – glikol propylenowy i mocznik działają nawilżająco i zmiękczająco. Te  dwa składniki sprawiają, że Auriceum z taką łatwością usuwa woskowinę i martwe komórki naskórka.
 • wspomagają regenerację naskórka – kolei kwas mlekowy umożliwia uzyskanie właściwego pH wewnątrz kanału słuchowego, co normalizuje mikroflorę i skutecznie wspomaga regenerację naskórka.

Aplikacja kropelek Auriceum jest bezbolesna i bezstresowa – zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Preparat zakrapla się do zewnętrznego kanału słuchowego miękkim aplikatorem, nie ma więc obawy, że dojdzie do uszkodzenia delikatnych struktur w uchu (tak jak przy czyszczeniu uszu patyczkiem). Krótki masaż podstawy ucha psa – zresztą bardzo przyjemny dla zdrowych czworonogów – sprawi, że preparat sam rozprzestrzeni się po małżowinie i kanale słuchowym, rozpuszczając woskowinę i zanieczyszczenia. Na koniec wystarczy pozwolić psu otrzepać uszy, co umożliwia skuteczne pozbycie się pozostałości płynu i zanieczyszczeń oraz delikatnie usunąć wacikiem ewentualny nadmiar płynu. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym
Zainteresuje Cię również
Pies AZS

AZS u psa – jak wspomagać leczenie?

Atopowe zapalenie skóry to najczęściej występująca choroba skórna u psów. Objawy AZS pojawiają się przez całe życie psa, z różnym nasileniem i z różnymi okresami remisji. Do diagnozy atopii u […]

Mycie zębów u psa i kota

Czyszczenie zębów psa i kota – prosto i szybko

Nieprzyjemny zapach z pyska przeszkadza, kiedy psiak radośnie chce Cię przywitać po powrocie do domu lub kiedy się bawicie. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z pyska? Jak mu zapobiegać? […]

Sylwester z psem

Sylwester z psem – jak się przygotować?

Sylwester to dla zwierząt najtrudniejszy czas w roku. Przed hukiem nie ma ucieczki. Psy trzęsą się, dyszą i chowają w ciemne, małe miejsca. Strach przed dźwiękami jest tak wielki, że […]