Go to content
zapalenie pęcherza u psa

Zapalenie pęcherza u psa i kota – jak zapobiegać?

Zapalenie pęcherza u zwierząt występuje równie często co u ludzi. Dowiedz się jakie objawy sygnalizują problem z infekcją dolnych dróg moczowych i jak zapobiegać nawrotom infekcji w przyszłości. Im wcześniej zaobserwujesz objawy, tym łatwiej będzie wyleczyć zwierzaka. 

Choroby układu moczowego u zwierząt domowych

Górna część układu moczowego obejmuje dwie nerki i dwa moczowody, których zadaniem jest transportowanie moczu z nerek do pęcherza i cewki moczowej (czyli do dolnej części układu), skąd mocz jest następnie wydalany. 

Jeżeli układ moczowy nie funkcjonuje prawidłowo, przetwarzanie i usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu jest utrudnione. Do najczęściej spotykanych chorób pęcherza moczowego zalicza się zapalenie pęcherza moczowego oraz kamicę pęcherza moczowego. 

Objawy zapalenia pęcherza u psa i kota

Pierwszym wyraźnym objawem problemów z układem moczowym jest zmiana rutyny oddawania moczu. Psy mogą częściej sygnalizować chęć wyjścia na dwór, a następnie jedynie „kropelkować”, a koty częściej niż zwykle przymierzać się do skorzystania z kuwety, a następnie wychodzić z niej bez załatwienia potrzeby.  Zwierzęta będą bezskutecznie napinać się podczas próby siusiania, odczuwając jednocześnie ból i szczypanie. Niewykluczone, że w podczas infekcji, zaczną popuszczać mocz w domu.

Zgłoś się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii, jeżeli zaobserwujesz:

 • częstomocz – zwiększą częstotliwości oddawania moczu
 • oddawanie niewielkich ilości moczu 
 • dyskomfort zwierzaka podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych – np. napinanie się, popiskiwanie
 • zmianę zapachu lub koloru moczu – na ciemniejszy lub różowy  (zabarwiony krwią)
 • u kotów częstym objawem jest także oddawanie moczu poza kuwetą

Przyczyny zapalenia pęcherza u psa i kota

Zapalenie pęcherza jest wynikiem pojawienia się i namnożenia drobnoustrojów w drogach moczowych. W większości przypadków za zapalenie pęcherza odpowiedzialne są bakterie, rzadziej wirusy, grzyby czy pasożyty. Przyczyn zapalenia pęcherza można szukać również w urazach mechanicznych lub niewłaściwej budowie anatomicznej (np. zwężonej cewce moczowej, wady rozwojowe dróg moczowych).

Zdarza się, że zapalenie pęcherza towarzyszy innym schorzeniom jak:

 • zapalenie nerek
 • zapalenie pochwy i macicy 
 • przerost prostaty 
 • nowotwór pęcherza
 • cukrzyca
 • kamica dróg moczowych

Zapalenie pęcherza może mieć też związek z miejscowym osłabieniem odporności dróg moczowych np. w  wyniku długiego leżenia na zimnym podłożu, wychłodzenia, zarówno podczas zimowych spacerów jak i letnich kąpieli w akwenach wodnych. Zdarza się, że w jeziorach czy stawach znajdują się szkodliwe drobnoustroje, które przenikają do układu moczowego. 

Zapalenie pęcherza o podłożu bakteryjnym

Za największą ilość zapaleń pęcherza moczowego odpowiedzialna jest bakteria ze szczepu Escherichia coli. Jest to bakteria, która naturalnie występuję w jelitach. Niestety, po przedostaniu się do układu moczowego z przewodu pokarmowego lub okolic narządów płciowych, staje się przyczyną zapalenia pęcherza.

Escherichia coli, zagnieżdża się w pęcherzu moczowym, a następnie namnaża się w nabłonku jego błony śluzowej, wydziela szkodliwe toksyny i uszkadza śluzówkę dróg moczowych

Jak wspierać układ moczowy i uniknać zapalenia pęcherza u psa i kota?

Nieleczone bakteryjne zapalenie pęcherza, może doprowadzić do rozwinięcia się innych, dużo groźniejszych chorób. Nawet takich, które ostatecznie uszkodzą nerki. O przebiegu leczenia psa i kota, powinien decydować lekarz weterynarii. 

Po zakończeniu leczenia należy wspierać układ moczowy i suplementować ważnymi dla jego poprawnego funkcjonowania składnikami. Substancją aktywną syropu UroCeum jest mikrokapsułkowana żurawina oraz naturalne składniki moczopędne i wspierające zdrowie układu moczowego

Uroceum jest szczególnie polecany u psów i kotów z tendencją do stanów zapalnych dolnych dróg moczowych.

Dlaczego wyciąg z żurawiny jest zamknięty w mikro-kapsułkach?

Dzięki opatentowanej technologii mikrokapsulacji, wyciąg z owoców żurawiny nie jest degradowany przez kwasy i enzymy zawarte w żołądku. Zawartość mikrokapsułek wchłania się dopiero w jelicie cienkim, skąd cenne polifenole i proantycyjanidy docierają do układu moczowego. Następnie łączą się z receptorami bakterii, by uniemożliwić im przyleganie do nabłonka błony śluzowej pęcherza. Żurawina znana jest ze swojego działania antyadhezyjnego – działa jak „anty-klej” – nie pozwalając przyczepić się szkodliwym bakteriom do nabłonka dróg moczowych i ściany pęcherza. Z jednej strony wyciąg z żurawiny zawarty w UroCeum utrudnia namnażaniesię szkodliwych drobnoustrojów, a z drugiej ułatwia eliminację bakterii z dróg moczowych. 

A co w przypadku nawracających zapaleń pęcherza u psów i kotów?

W przypadku nawracających zapaleń pęcherza należy położyć nacisk na uszczelnienie i zregenerowanie bariery ochronnej pęcherza. W UroCeum zadanie to pełni glukozamina, która wchodzi w skład ściany pęcherza moczowego. Odpowiednio szczelna śluzówka pęcherza moczowego utrudnia kolonizację bakterii oraz chroni przed przenikaniem toksyn bakteryjnych w głąb ściany pęcherza moczowego oraz przed ich drażniącym i uszkadzającym działaniem.

Podczas leczenia lub profilaktyki przeciw nawrotom infekcji, zaleca się podawanie zwierzakom dużej ilości wody. Jeżeli pupil stroni od wody, można wymieszać ją z karmą lub zachęcić do picia rozstawiając w domu więcej poideł. Płyny będą „przepłukiwać” układ moczowy i bakterie nie będą miały szansy się namnożyć. W usuwaniu toksyn, drobnoustrojów i kryształów z dróg moczowych wspiera zawarty w Uroceum moczopędny wyciąg z pietruszki.

Nie wszyscy wiedzą, że stres jest czynnikiem nasilającym choroby układu moczowego u kotów. UroCeum odpowiada i na tę potrzebę. W preparacie znajduje L-teanina, która łagodzi stres i zmniejsza lęk, co sprzyja terapii chorób dolnych dróg moczowych u kotów.

  

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym
Zainteresuje Cię również
wypadanie sierści u psa

Jak ograniczyć wypadanie sierści?

Psia sierść na kanapie, na podłodze, na ubraniu – tak wygląda codzienność właścicieli czworonogów. Jesienią jest jeszcze trudniej,  bo zwierzaki wymieniają okrywę włosową na zimową. Czy można ograniczyć wypadanie sierści? Odpowiedź […]

Pies AZS

AZS u psa – jak wspomagać leczenie?

Atopowe zapalenie skóry to najczęściej występująca choroba skórna u psów. Objawy AZS pojawiają się przez całe życie psa, z różnym nasileniem i z różnymi okresami remisji. Do diagnozy atopii u […]