Go to content
zapalenie pęcherza u psa

Zapalenie pęcherza u psa i kota – jak zapobiegać?

Zapalenie pęcherza u zwierząt występuje równie często co u ludzi. Dowiedz się jakie objawy sygnalizują problem z infekcją dolnych dróg moczowych i jak zapobiegać nawrotom infekcji w przyszłości. Im wcześniej zaobserwujesz objawy, tym łatwiej będzie wyleczyć zwierzaka. 

Choroby układu moczowego u zwierząt domowych

Górna część układu moczowego obejmuje dwie nerki i dwa moczowody, których zadaniem jest transportowanie moczu z nerek do pęcherza i cewki moczowej (czyli do dolnej części układu), skąd mocz jest następnie wydalany. 

Jeżeli układ moczowy nie funkcjonuje prawidłowo, przetwarzanie i usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu jest utrudnione. Do najczęściej spotykanych chorób pęcherza moczowego zalicza się zapalenie pęcherza moczowego oraz kamicę pęcherza moczowego. 

Objawy zapalenia pęcherza u psa i kota

Pierwszym wyraźnym objawem problemów z układem moczowym jest zmiana rutyny oddawania moczu. Psy mogą częściej sygnalizować chęć wyjścia na dwór, a następnie jedynie „kropelkować”, a koty częściej niż zwykle przymierzać się do skorzystania z kuwety, a następnie wychodzić z niej bez załatwienia potrzeby.  Zwierzęta będą bezskutecznie napinać się podczas próby siusiania, odczuwając jednocześnie ból i szczypanie. Niewykluczone, że w podczas infekcji, zaczną popuszczać mocz w domu.

Zgłoś się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii, jeżeli zaobserwujesz:

 • częstomocz – zwiększą częstotliwości oddawania moczu
 • oddawanie niewielkich ilości moczu 
 • dyskomfort zwierzaka podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych – np. napinanie się, popiskiwanie
 • zmianę zapachu lub koloru moczu – na ciemniejszy lub różowy  (zabarwiony krwią)
 • u kotów częstym objawem jest także oddawanie moczu poza kuwetą

Przyczyny zapalenia pęcherza u psa i kota

Zapalenie pęcherza jest wynikiem pojawienia się i namnożenia drobnoustrojów w drogach moczowych. W większości przypadków za zapalenie pęcherza odpowiedzialne są bakterie, rzadziej wirusy, grzyby czy pasożyty. Przyczyn zapalenia pęcherza można szukać również w urazach mechanicznych lub niewłaściwej budowie anatomicznej (np. zwężonej cewce moczowej, wady rozwojowe dróg moczowych).

Zdarza się, że zapalenie pęcherza towarzyszy innym schorzeniom jak:

 • zapalenie nerek
 • zapalenie pochwy i macicy 
 • przerost prostaty 
 • nowotwór pęcherza
 • cukrzyca
 • kamica dróg moczowych

Zapalenie pęcherza może mieć też związek z miejscowym osłabieniem odporności dróg moczowych np. w  wyniku długiego leżenia na zimnym podłożu, wychłodzenia, zarówno podczas zimowych spacerów jak i letnich kąpieli w akwenach wodnych. Zdarza się, że w jeziorach czy stawach znajdują się szkodliwe drobnoustroje, które przenikają do układu moczowego. 

Zapalenie pęcherza o podłożu bakteryjnym

Za największą ilość zapaleń pęcherza moczowego odpowiedzialna jest bakteria ze szczepu Escherichia coli. Jest to bakteria, która naturalnie występuję w jelitach. Niestety, po przedostaniu się do układu moczowego z przewodu pokarmowego lub okolic narządów płciowych, staje się przyczyną zapalenia pęcherza.

Escherichia coli, zagnieżdża się w pęcherzu moczowym, a następnie namnaża się w nabłonku jego błony śluzowej, wydziela szkodliwe toksyny i uszkadza śluzówkę dróg moczowych

Jak wspierać układ moczowy i uniknać zapalenia pęcherza u psa i kota?

Nieleczone bakteryjne zapalenie pęcherza, może doprowadzić do rozwinięcia się innych, dużo groźniejszych chorób. Nawet takich, które ostatecznie uszkodzą nerki. O przebiegu leczenia psa i kota, powinien decydować lekarz weterynarii. 

Po zakończeniu leczenia należy wspierać układ moczowy i suplementować ważnymi dla jego poprawnego funkcjonowania składnikami. Substancją aktywną syropu UroCeum jest mikrokapsułkowana żurawina oraz naturalne składniki moczopędne i wspierające zdrowie układu moczowego

Uroceum jest szczególnie polecany u psów i kotów z tendencją do stanów zapalnych dolnych dróg moczowych.

Dlaczego wyciąg z żurawiny jest zamknięty w mikro-kapsułkach?

Dzięki opatentowanej technologii mikrokapsulacji, wyciąg z owoców żurawiny nie jest degradowany przez kwasy i enzymy zawarte w żołądku. Zawartość mikrokapsułek wchłania się dopiero w jelicie cienkim, skąd cenne polifenole i proantycyjanidy docierają do układu moczowego. Następnie łączą się z receptorami bakterii, by uniemożliwić im przyleganie do nabłonka błony śluzowej pęcherza. Żurawina znana jest ze swojego działania antyadhezyjnego – działa jak „anty-klej” – nie pozwalając przyczepić się szkodliwym bakteriom do nabłonka dróg moczowych i ściany pęcherza. Z jednej strony wyciąg z żurawiny zawarty w UroCeum utrudnia namnażaniesię szkodliwych drobnoustrojów, a z drugiej ułatwia eliminację bakterii z dróg moczowych. 

A co w przypadku nawracających zapaleń pęcherza u psów i kotów?

W przypadku nawracających zapaleń pęcherza należy położyć nacisk na uszczelnienie i zregenerowanie bariery ochronnej pęcherza. W UroCeum zadanie to pełni glukozamina, która wchodzi w skład ściany pęcherza moczowego. Odpowiednio szczelna śluzówka pęcherza moczowego utrudnia kolonizację bakterii oraz chroni przed przenikaniem toksyn bakteryjnych w głąb ściany pęcherza moczowego oraz przed ich drażniącym i uszkadzającym działaniem.

Podczas leczenia lub profilaktyki przeciw nawrotom infekcji, zaleca się podawanie zwierzakom dużej ilości wody. Jeżeli pupil stroni od wody, można wymieszać ją z karmą lub zachęcić do picia rozstawiając w domu więcej poideł. Płyny będą „przepłukiwać” układ moczowy i bakterie nie będą miały szansy się namnożyć. W usuwaniu toksyn, drobnoustrojów i kryształów z dróg moczowych wspiera zawarty w Uroceum moczopędny wyciąg z pietruszki.

Nie wszyscy wiedzą, że stres jest czynnikiem nasilającym choroby układu moczowego u kotów. UroCeum odpowiada i na tę potrzebę. W preparacie znajduje L-teanina, która łagodzi stres i zmniejsza lęk, co sprzyja terapii chorób dolnych dróg moczowych u kotów.

  

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym
Zainteresuje Cię również
jak czyścić uszy psa

Jak prawidłowo czyścić uszy psa?

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy powinni samodzielnie czyścić uszy psa. Zazwyczaj odpowiedź brzmi: tak! Nadmiar woskowiny i brudu podrażniają ucho psa mogą doprowadzić do powstania infekcji. Dowiedz się, jak prawidłowo […]

Scanvet-Top-for-Dog

Top for Dog 2020

Zbliża się koniec głosowania w konkursie Top For Dog 2020! To jedna z najważniejszych nagród w roku, ponieważ to Państwo, jako konsumenci oddajecie głosy. Zachęcamy do przeczytania opinii o naszych produktach […]

Pies AZS

AZS u psa – jak wspomagać leczenie?

Atopowe zapalenie skóry to najczęściej występująca choroba skórna u psów. Objawy AZS pojawiają się przez całe życie psa, z różnym nasileniem i z różnymi okresami remisji. Do diagnozy atopii u […]