Go to content
Sylwester z psem

Sylwester z psem – jak się przygotować?

Sylwester to dla zwierząt najtrudniejszy czas w roku. Przed hukiem nie ma ucieczki. Psy trzęsą się, dyszą i chowają w ciemne, małe miejsca. Strach przed dźwiękami jest tak wielki, że zwierzaki będą dochodzić do siebie jeszcze długo po Sylwestrze. Jak skuteczne pomóc czworonogom przejść przez ten trudny czas?

Jaki preparat uspokajający wybrać?

Zwróć uwagę na skład. Większość produktów opiera swoje działania na substancjach naturalnych i ziołowych. 

Ale w wielu takich produktach koncentracja substancji naturalnych jest za niska, by skutecznie zadziałać. Aby efekt uspokojenia pojawił się po kilku tygodniach kuracji, należy użyć substancji naturalnych w bardzo skoncentrowanej formie. Właśnie takich skoncentrowanych substancji używamy do produkcji linii RelaxerVet Plus i KalmAid w Scanvet. 

Rozwiązujemy problemy zwierzaków w skuteczny, ale wciąż nieinwazyjny sposób. To ważne, bo jak pewnie wiesz, większość leków uspokajających, ma działanie uzależniające i odurzające. Dlatego tym bardziej wysoko skoncentrowane suplementy naturalnego pochodzenia są świetnym rozwiązaniem na problemy czworonogów. 

Skład syropu na uspokojenie

Do produktów uspokajających w ScanVet wybraliśmy naturalne substancje w tak dużej koncentracji, że realnie oddziałują na układ nerwowy zwierzaków. Są to:

l-teanina – wyciąg z zielonej herbaty, który pomaga zwierzakowi się odprężyć. 

l-tryptofan – również naturalnego pochodzenia. L-tryptofan pomaga wyprodukować więcej serotoniny czyli „hormonu szczęścia”, dlatego skutecznie wpływa na odprężenie, obniżenie agresji i dobry sen zwierzaka. 

Obie substancje, w odpowiednio wysokie koncentracji zawiera KalmAid. Drugi produkt Scanvet z serii uspokajającej, to RelaxerVet Plus (występujący w postaci kęsów i syropu). Oprócz cennych: l-teaniny i l-tryptofanu, zawiera niezwykły biopeptyd z białka ryb. Za co odpowiada ten składnik? W badaniach wykazano, że hamuje wydzielanie hormonów stresu (w tym adrenaliny). Dodatkowo wpływa na obniżenie niepokoju. 

Przygotowanie do Sylwestra

Przygotowania do Sylwestra zacznij dużo wcześniej, bo substancje naturalne, mimo że w bardzo dużej koncentracji, nie działają natychmiast. Tym właśnie różnią się leki od suplementów. Na efekty trzeba poczekać. Dlatego podawaj wybrany produkt na uspokojenie, już na kilka tygodni przed zakończeniem roku. To pozwoli substancjom działającym uspokajająco zgromadzić się w organizmie zwierzaka i ochronić, gdy przyjdzie taka potrzeba. 

Podawanie preparatu uspokajającego skonsultuj z lekarzem weterynarii. Wspólnie ustalcie, jak dużego wsparcia potrzebuje zwierzak.

Sylwester z psem

W dniu Sylwestra (lub kilka dni przed i po) kiedy to strzały pojawiają się nieregularnie, postaraj się:

  1. Włączać muzykę i telewizor głośniej niż zwykle, żeby zagłuszyć strzały
  2. Jeżeli pies będzie miał ochotę na schowanie się w kryjówce, ciemnym pomieszczeniu lub w kącie, pozwól mu na to. Nie przeszkadzaj zwierzakowi, nie przywołuj go do siebie. Daj mu dużo przestrzeni.
  3. Jeżeli pies wykaże chęć rozładowania stresu w inny sposób niż schowanie się, zaproponuj mu gryzaki wypełnione pysznym nadzieniem, matę do lizania lub wąchania. Węszenie i lizanie uspokoją zwierzaka.
  4.  W miarę możliwości zasłoń okna, by błysk fajerwerków dodatkowo nie bodźcował psiaka. 

Pamiętaj, że fajerwerki nie pojawiają się jedynie w Sylwestra, ale również na kilka dni przed. Dlatego wychodź z psem – jeżeli to możliwe – na dłuższe spacery jeszcze przed zmrokiem. I koniecznie załóż psu adresówkę, gdyby w przypadku nagłego wystrzału zerwał się ze smyczy lub wypiął z obroży/szelek.  Na pewno długie spacery wieczorową porą nie są dobrym pomysłem – pies może wpaść w panikę i rozwinąć silną fobię dźwiękową. 

Jeżeli wiesz, że psiak źle znosi Sylwestra, skonsultuj się wcześniej z behawiorystą. Pomoże on wypracować odpowiednie zachowania lub doradzi wsparcie farmakologiczne lub długofalowe naturalne (np. Relaxerem lub KalmAid). 

I nie zapominaj o swojej postawie! Im spokojniej i rozważniej będziesz mówić i zachowywać się wobec psa, tym lepiej zniesie on stresującą sytuację.

Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go znajomym
Zainteresuje Cię również
zapalenie pęcherza u psa

Zapalenie pęcherza u psa i kota – jak zapobiegać?

Zapalenie pęcherza u zwierząt występuje równie często co u ludzi. Dowiedz się jakie objawy sygnalizują problem z infekcją dolnych dróg moczowych i jak zapobiegać nawrotom infekcji w przyszłości. Im wcześniej zaobserwujesz […]

jak czyścić uszy psa

Jak prawidłowo czyścić uszy psa?

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy powinni samodzielnie czyścić uszy psa. Zazwyczaj odpowiedź brzmi: tak! Nadmiar woskowiny i brudu podrażniają ucho psa mogą doprowadzić do powstania infekcji. Dowiedz się, jak prawidłowo […]

wypadanie sierści u psa

Jak ograniczyć wypadanie sierści?

Psia sierść na kanapie, na podłodze, na ubraniu – tak wygląda codzienność właścicieli czworonogów. Jesienią jest jeszcze trudniej,  bo zwierzaki wymieniają okrywę włosową na zimową. Czy można ograniczyć wypadanie sierści? Odpowiedź […]